X
تبلیغات
زولا
‎‎
شنبه 22 تیر‌ماه سال 1387 ساعت 02:29 ب.ظ

 

سمبل زنانی که آمریکا را ساختند و زنانی که آنرا به پیش می‌برند کیانند؟

اسکارلت اوهارا ؟ ملانی؟ مارگریت میچل؟ آن، شارلوت و امیلی برونته(انگلیسی)؟ 

اسکارلت‌جانسون؟ کیت وینسنت؟ کاترین‌زتا‌جونز؟ کاندولیزا رایس؟ اسکارلت‌جوهانسون؟ مدنا؟ 

یا فقط نویسندگان، کسانی مثل روبین گیوهان؟ رالف نیدر؟ لورن کولینز؟ میمی شراتون؟ لارا واپنیار؟ دهلیا ویتلیک؟ یا هیلاری کلینتون و جنیفر لوپز؟

راست است که مردان آمریکایی مسحور زنان زیبا و لوند و دلفریب هستند و بس؟

 پس با این حساب آیا زن آمریکایی فقط از طریق باسن و سینه و ساق و ساعد تمدن می‌سازد؟

حس اندام‌ پرستی، قدرت دست زنان است برای تسخیر و اجیرکردن مردان؟ یا سری ناپیدا در ورای خود دارد؟

فرهنگ جهانگیر زنان خوش قد و هیکل و زیبا روی و شفاف پوست و بگیرو برو فقط به ظاهرو بدن متکی‌است؟  فرض‌کنیم از خواص طبیعی مردان عالم این باشد که با دیدن اندام و پیکر زیبای زنانه عقل و هوش و دین و ایمان از روح و روانشان دود شود و برود، تکلیف خود زنان در قبال آن چیست؟ مگر در سینما، تاتر، تلویزیون و مجله و کتاب و رستوران و اداره و کارخانه و هرجای دیگر، فقط زنان نمایشگرند و  مردان همه بیننده؟

راز این پیکرپرستی درکجا نهفته‌است؟

 

 

پ ن :

اصلن هم به قضیه بطور یکپارچه منفی نگاه نکنید، دو نگاه از بالا و از پایین دراین خصوص وجود دارد، نگاه اولی از روی زیبایی‌شناسی و کشش‌های هنرمندانه‌است که افراد بر اساس خردمندی به درجه‌ای از شعور و آگاهی رسیده‌اند که مرز بین زشتی اسیر جسم شدن با زیبایی اخلاقمندانه‌ و گرایش هنری خفته در روان آدمی را تشخیص بدهند و نگاه دوم همان نگاه عامیانه آمیخته به وقاحتی‌است که باوجود کش‌و‌قوس‌های درونی و بیرونی به جهت عدم رشد و تعالی فهم و نرسیدن فرد به شعور لازم انسانی، زیر خط اخلاق به حیات خود ادامه می‌دهد دراین نگرش رویکرد دیگری نیز وجود دارد که برانگیخته از حس سودجویانه‌ا‌ی است که پورنو، اروتیک، و هنر را در سطح خام و ناپخته‌ای عرضه می‌کند که به جهت شکستن حریم اخلاق، ایجاد مسمومیت روحی هم ناگزیر خواهدبود.

پس کسانی که با دخالت دادن خرد و اندیشمندی با پدیده کهنه اما همچنان جذاب پیکرپرستی روبرو می‌شوند به تعادلی از نیاز- هنر- اخلاق می‌رسند که مرکز آن حس جوشش زیبایی‌شناختی در روان آدمی‌است

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo