‎‎
شنبه 11 خرداد‌ماه سال 1387 ساعت 11:55 ق.ظ

 

دیکتاتور

کلمه‌ای است با بار منفی برای ذهن هر شنوده! و اصولن صفت کسی است که اندیشه، باور و خواسته‌های خود را با زور به دیگران تحمیل می کند.

دیکتاتور، بسته به میزان سرمایه، قدرت و موقعیتش بطور سیستماتیک، منطبق بر اصول روانشناسی نوین و یا حتی کاملن سنتی و ناخودآگاه، اطرافیانش را زیر سلطه دارد و بدون توجه به ماهیت انسانی دیگران هیچ نوع اظهار نظر و عملکرد(متفاوت یا مخالف) را برنمی‌تابد و درصورت بروز، به شدت سرکوب می‌کند، نوع سرکوب هم می‌تواند از روش های سیستماتیک سا.نسو.ر تا بگیرو برو (نرم افزاری/سخت افزاری) باشد.

حال به نظر شما در یک جامعه آماری، مثلن در جامعه ایرانیان چقدر دیکتاتور داریم؟ آنهایی که توان یا امکان تحقیقات آماری دقیق را دارند که هیچ، شما که ندارید لطفن به تمام افراد و خانواده‌هایی که می‌شناسید دقت کنید

 تر.و.ریست

بازهم واژه‌ای منفی. کسی که برای تحمیل اندیشه، باور و خواسته‌های خود به زور اسلحه و با ایجاد ترس و تهدید و مرگ، اقدام نماید.

به نظر شما در میان خود، تروریست هم داریم؟

فرار به جلو

اسمش مهم نیست، مهم نتیجه آن است، رفتاری که برای فرار از کار، مسئولیت، عهد و پیمان، قول و قرار و کلن آنچه که بدون اجبار و با انتخاب کامل گردن گرفته بودیم  مرتکب می‌شویم، همیشه زور و قلدری نیست که باعث بهم خوردن تعادل می‌شود بلکه خیلی از مواقع هم کردار خودمان به زشت‌ترین شکل ممکن روی دیگران اثر می‌گذارد، فرار به جلو شاید در حیطه عهد و پیمان‌های عاطفی بیشتر نمود پیدا کند اما همیشه ناشی از ناتوانی احساسی مرتکب شونده نیست بلکه مواقعی هم سرزده از راحت‌طلبی، ولنگاری و متاسفانه بعضن، حماقت هم می‌تواند باشد.

 

اگرچه چنین واژه‌های بطور خاص متعلق به ادبیات سیا.سی است اما اجازه دهید با نگاهی در بستر فرهنگی، میزان دخالت اندیشه و باور‌هایمان را در داشتن یک جامعه نوین انسانی یا پشکل نشان سنتی، بطور نسبی تخمین بزنیم.

 

هر روز چند بار می بینم و گوش می کنم چند روز است (بخش ویدوها)

پ ن :

به نظر شما لازمه بگم منظور از جامعه ایرانی کل ایرانیای اینور آب و اونور آبه؟

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo